rancangan mengajar harian minggu 1

Upload: noraidah-jemain

Post on 21-Feb-2018

261 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

  • 7/24/2019 Rancangan Mengajar Harian Minggu 1

    1/8

    SEMESTER 2 SESI 2014/2015

    KPR3974 - Latihan Mengajar 1

    TAJUK TUGASAN:

    RANCANGAN MENGAJAR HARIAN

    MINGGU 1

    NAMA NO. KAD MATRIK

    NORAIDAH BINTI JEMAIN @

    JAMAIN

    D20112052968

    KUMPULAN : K00386(A142PJJ)

    PENSYARAH PENYELIA : DR. ABU HASSAN BIN ABDUL

  • 7/24/2019 Rancangan Mengajar Harian Minggu 1

    2/8

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 3

    Mata pelajaran : Bahasa Melayu

    Tarikh : 25 Mac 2015

    Tahun : 3 Permata

    Bil. Murid : 25 orang

    Masa : 7.45 pagi8.45 pagi

    Tema : Negaraku Tercinta

    Tajuk : Tokoh Nilam Kebangsaan 2011

    Standard Kandungan : 1.5 Bercerita dan menceritakan sesuatu perkara semula dengan tepat

    dengan menggunakan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.

    Standard Pembelajaran : 1.5.1 Bercerita tentang sesuatu perkara dengan tepat, sebutan yang

    jelas dan intonasi yang betul menggunakan ayat tunggal dan ayat

    majmuk dengan betul.

    Objektif Pembelajaran : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid berupaya:

    i) Murid membaca teks .

    ii) Murid menceritakan teks yang dibaca menggunakan ayat tunggal dan ayat

    majmuk.

    Kemahiran Bahasa : Kemahiran mendengar, kemahiran bertutur, Kemahira membaca,

    kemahiran menulis.

    Sistem Bahasa : berhemah tinggi , rajin, aktif, berani

    Elemen Merentasi Kurikulum : Kreativiti dan Inovasi

    Sistem bahasa : Ayat tunggal, ayat majmuk, sebutan dan intonasi

    Bahan Bantu Belajar : Buku nilam, slaid peta buih ( ITHINK), kertas mahjong, pen marker,

    lembaran kerja, komputer dan LCD.

  • 7/24/2019 Rancangan Mengajar Harian Minggu 1

    3/8

    LANGKAH ISI PELAJARAN

    AKTIVITI

    PENGAJARAN DAN

    PEMBELAJARAN

    CATATAN

    Set induksi

    ( 5 minit )

    1) Buku nilam

    Nama buku nilam

    Tujuannya untuk merekodkan buku

    fiksyen atau bukan fiksyen yang telah

    dibaca.

    1) Murid memerhati buku

    yang ditunjuk oleh guru

    dan murid menyatakan:

    - nama buku tersebut

    - tujuan kegunaan

    buku tersebut

    2) Guru mengaitkan jawapan

    murid tersebut dengan

    pengajaran yang akan

    diajar.

    BBM:

    - buku nilam

    Teknik :

    - soaljawab

    - perbincangan

    BCB:

    - kemahiran

    mendengar

    - kemahiran

    bertutur

    Langkah 1

    ( 15 minit )

    Teks bacaan : 1) Murid menaakul gambar

    yang terdapat pada teks.

    2) Murid membaca teks

    bacaan dengan intonasi

    dan sebutan yang betul

    mengikut kumpulan demi

    kumpulan.

    BBM:

    - teks bacaan

    KB:

    - menaakul

    Teknik:

    - penerangan

    BCB:

    - mendengar

    - bertutur

    - membaca

  • 7/24/2019 Rancangan Mengajar Harian Minggu 1

    4/8

    Langkah 2

    ( 20 minit )

    1) Maklumat Tokoh Nilam

    Kebangsaan 2011

    - Murid tersebut bernama

    Zulaikah binti Zamaluddin.

    - Zulaikah menjadi kebanggaan SK

    Taman Bunga Raya 1.

    - Zulaikah gemar membaca buku.

    Zulaika aktif dalam aktiviti kelab dan

    persatuan.

    - Dia mempunyai bakat

    kepimpinan.

    -Semua murid ingin mencontohinya.

    2) Murid diberikan kepada

    beberapa kumpulan.

    Setiap kumpulan diminta

    untuk berbincang mencatatkan

    maklumat pada teks yang telah

    dibaca iaitu berkenaan Tokoh

    Nilam Kebangsaan 2011

    menggunakan ayat tunggal

    dan ayat majmuk.

    3) Murid membentangkan

    hasil perbincangan mereka

    di hadapan kelas.

    BBM:

    - kertas

    - pen marker

    KB:

    - menaakul

    Teknik:

    - penerangan

    BCB:

    - kem. mendengar

    - kem. bertutur

    - kem. membaca

    Langkah 3

    ( 15 minit )

    Peta minda: 1) Murid meneliti peta minda

    yang dipaparkan oleh

    guru.

    2) Murid berbincang untuk

    bercerita berdasarkan kata

    kunci yang terdapat dalam

    peta minda tersebut

    menggunakan ayat tunggal

    dan ayat majmuk.

    3) Murid membuat lembaran

    kerja.

    BBM:

    -komputer, LCD

    - Persembahan

    powerpoint Peta

    Buih

    KB

    - menjana idea

    - mengenal pasti

    BCB:

    - kem. mendengar

    - kem. bertutur

    Penutup

    ( 5 minit )

    Nilai murni yang terdapat pada Tokoh

    Nilam Kebangsaan 2011:

    1. berhemah tinggi

    1) Murid bersoal jawab

    dengan guru tentang

    Tokoh Nilam Kebangsaan

    BBM:

    -teks bacaan

    KB:

  • 7/24/2019 Rancangan Mengajar Harian Minggu 1

    5/8

    2. rajin

    3. aktif

    4. berani

    2011.

    2) Mereka menceritakan nilai

    murni yang terdapat pada

    Tokoh Nilai Kebangsaan

    2011 menggunakan ayat

    tunggal dan ayat majmuk.

    -merumus

    Refleksi :

    - Dalam aktiviti yang dilaksanakan sepanjang pengajaran dan pembelajaran ini

    didapati semua murid dapat menjalankan aktiviti dan memberikan respon yang

    baik. Pengajaran ini dapat dilaksanakan dengan lancar. Impak pengajaran ini ialah

    seramai 25/25 orang murid dapat menguasai objektif pengajaran dan

    pembelajaran.

  • 7/24/2019 Rancangan Mengajar Harian Minggu 1

    6/8

    Lampiran 1 ( Teks bacaan )

  • 7/24/2019 Rancangan Mengajar Harian Minggu 1

    7/8

    Lampiran 2 ( peta buih )

    BakatPrestasi

    HobiNama

    Tokoh Nilam

    Kebangsaan

    2011

  • 7/24/2019 Rancangan Mengajar Harian Minggu 1

    8/8

    Lampiran 3 ( Lembaran kerja )

    Tandakan ( ) pada jawapan yang betul dan ( ) pada jawapan yang salah.

    1. Zulaika binti Zamaluddin telah dipiih sebagai Tokoh Nilam

    Kebangsaan 2011.

    2. Zulaika menjadi kebanggaan Sekolah Kebangsaan Desa Cempaka,

    Nilai, Negeri Sembilan.

    3.Zulaika gemar bermain badminton.

    4.Zulaika cemerlang dalam bidang pendidikan.

    5.Zulaika aktif dalam kelab dan persatuan.

    6. Guru Zulaika sering melatihnya untuk meningkatkan kemahiran

    berucap dan mencari maklmat.

    7.Zulaika mahir berucap tetapi tidak mempunyai sikap kepimpinan.

    8.

    Semua murid ingin mencontohi zulaika.