rph kt week7 tahun 5
TRANSCRIPT
-
7/22/2019 Rph KT Week7 Tahun 5
1/5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
KAJIAN TEMPATAN
Mata Pelajaran : Kajian Tempatan
Kelas : 5 Tulip
Bil Murid : 29 orang murid
Masa : 7.35 8.35 pagi
Tarikh : 7 Mac 2014
Tema : Mengenal Negara Kita
Tajuk : Geografi Fizikal
Sub Topik : Cuaca dan Iklim
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pembelajaran ini murid akan dapat:
1. Menyenaraikan empat pengaruh iklim terhadap kegiatan ekonomi penduduk di
Malaysia2. Menyatakan secara lisan dua kesan bencana alam kepada penduduk Malaysia3. Membuat penjelasan dua kesan bencana alam sebagai kesan daripada ciri-ciri
cuaca dan iklim di Malaysia
Ringkasan Isi Kandungan :
1. Menyenaraikan empat pengaruh iklim terhadap kegiatan ekonomi penduduk diMalaysia melalui aktiviti teka silang kata
2. Menyatakan secara lisan dua kesan bencana alam kepada penduduk Malaysiaketika langkah penerangan
3. Membuat penjelasan mengenai dua kesan bencana alam sebagai kesandaripada ciri-ciri cuaca dan iklim di Malaysia melalui teknik peta minda
-
7/22/2019 Rph KT Week7 Tahun 5
2/5
Penerangan Nilai Murni
1. bekerjasama
3. mendengar arahan
4. bertanggungjawab
Unsur patriotisme
1. Bersyukur dengan wujudnya pelbagai kegiatan ekonomi di negara kita
2. Menyedari dengan kepelbagaian industri telah meningkatkan ekonomi negara
Pengetahuan Sedia Ada
Murid telah mempelajari tentang ciri-ciri dan faktor-faktor yang mempengaruhicuaca dan iklim di Malaysia
Sumber pdpBil Sumber Kuantiti1 Paparan slide 12 Lembaran peta minda 53 Sampul jawapan 54 Lembaran teka silang kata 295 Lembaran kerja 29
Kemahiran Generik
KP : visual-linguistik, interpersona dan naturalis
KB : merancang, menilai, menjana idea, mengkategorikan, dan menyusunmaklumat
KBK : membanding beza, membuat ramalan, menilai dan menghubungkait
Teknik: koperatif dan main sambil belajar
-
7/22/2019 Rph KT Week7 Tahun 5
3/5
Prosedur Pelaksanaan Elemen Pengurusan,Pembelajaran Bestari danKemahiran Generik
Catatan, PenerapanNilai dan Sumber P&P
Set Induksi (5 minit)
1. Guru melakukan perkararutin dengan bertanyakankehadiran, kebersihan dankesihatan murid.
2. Guru menutup suis kipasdan bertanyakan apa yangdirasa sekiranya suisdimatikan?
3. Guru menutup suis lampudan bertanyakan murid
suasana di dalam kelas?4. Guru mengaitkan jawapanmurid dengan tajuk pdp.
KP :
verbal-linguistik,interpersonaldan naturalis
KB :menjana idea
KBK :membuat ramalanmenghubungkait
Langkah 1 (18 minit)
1. Guru memberikanpenerangan kepada murid.- Pengaruh iklim terhadapkegiatan ekonomi
penduduk:- pertanian- perikanan- pelancongan- pembalakan
- kesan bencana alamkepada penduduk diMalysia:
- banjir- angin kencang
2. Murid dikehendaki
membuat nota tentangpengaruh iklim terhadapkegiatan ekonomipenduduk dan kesanbencana alam kepadapenduduk Malaysia.
3. Murid disoal secara rawakdengan menyatakan secara
KP :Verbal-
linguistik,interpersonal,naturalis
KB :
menjana idea,mengkategorikan
KBK :Menghubung kait danmembanding beza
Nilai :Mendengar arahan
Sumber pdp:Paparan slide
Unsur Patriotisme:Mensyukuri nikmatTuhan
-
7/22/2019 Rph KT Week7 Tahun 5
4/5
lisan kesan bencana alamkepada pendudukdiMalaysia dan pengaruhiklim terhadap kegiatanekonomi penduduk
Langkah 2 (17 minit)
1 Murid diarahkan untukmembentuk lima kumpulanyang mengandungi 5 orangahli bagi setiap kumpulan.
2 Setiap kumpulandibekalkan dengan sehelailembaran kerja dan
sepucuk sampul surat yangmengandungi klue jawapan.
3 Murid dikehendaki untukmelengkapkan lembarankosong dengan memilihdan melekatkan jawapanyang betul berdasarkanklue yang diberikandaripada sampul surat.
4 Murid dan guru berbincang
bersama hasil jawapanyang diperoleh.
KP :verbal-linguistik, visual-ruang, interpersonal
KB :menilai, menyusunmaklumat dan menjanaidea
KBK :menghubung kait danmembanding beza
Teknik: koperatif
Nilai :bekerjasama,mendengar arahan,bertanggungjawab
Unsur Patriotisme:
Sumber pdp :Lembaran kerja,
sampul jawapan
Langkah 3 (15 minit)
1. Murid diedarkan denganlembaran teka silang kata.
2. Secara berpasangan, muriddikehendaki mencari
jawapan tersembunyi
berdasarkan ruangan tekasilang kata berkaitandengan pengaruh iklimterhadap kegiatan ekonomipenduduk di Malaysia.
3. Jawapan tersebut ialah:- Pertanian- Perikanan
KP :verbal-linguistik,interpersonal
KB :menilai, menjana idea,
menyusun maklumatKBK :Menghubung kait danmembanding beza
Nilai: mendengararahan, bekerjasama
Sumber pdp :Lembaran teka silangkata
-
7/22/2019 Rph KT Week7 Tahun 5
5/5
-Pelancongan- Pembalakan
4. Murid dan guru berbincangtentang jawapan yangdiperoleh dengan
menyenaraikan jawapantersebut pada papan putih.
Penutup (5 minit)
1. Murid ditanya secara rawaktentang hasil pembelajaranpada hari ini.
2. Guru membantu muridmerumuskan proses pdp.
3. Lembaran kerja diedarkankepada murid untukdilakukan di rumah.
KP :Verbal-linguistik,interpersonal
KB :menilai dan menyusunmaklumat
KBK :menghubung kait
Nilai :Mendengar arahan
Sumber pdp :lembaran kerja
Refleksi :
______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________
______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________
Ulasan pensyarah / guru pembimbing :
______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________