Transcript
  • 7/22/2019 Rph KT Week7 Tahun 5

    1/5

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

    KAJIAN TEMPATAN

    Mata Pelajaran : Kajian Tempatan

    Kelas : 5 Tulip

    Bil Murid : 29 orang murid

    Masa : 7.35 8.35 pagi

    Tarikh : 7 Mac 2014

    Tema : Mengenal Negara Kita

    Tajuk : Geografi Fizikal

    Sub Topik : Cuaca dan Iklim

    Hasil Pembelajaran

    Pada akhir pembelajaran ini murid akan dapat:

    1. Menyenaraikan empat pengaruh iklim terhadap kegiatan ekonomi penduduk di

    Malaysia2. Menyatakan secara lisan dua kesan bencana alam kepada penduduk Malaysia3. Membuat penjelasan dua kesan bencana alam sebagai kesan daripada ciri-ciri

    cuaca dan iklim di Malaysia

    Ringkasan Isi Kandungan :

    1. Menyenaraikan empat pengaruh iklim terhadap kegiatan ekonomi penduduk diMalaysia melalui aktiviti teka silang kata

    2. Menyatakan secara lisan dua kesan bencana alam kepada penduduk Malaysiaketika langkah penerangan

    3. Membuat penjelasan mengenai dua kesan bencana alam sebagai kesandaripada ciri-ciri cuaca dan iklim di Malaysia melalui teknik peta minda

  • 7/22/2019 Rph KT Week7 Tahun 5

    2/5

    Penerangan Nilai Murni

    1. bekerjasama

    3. mendengar arahan

    4. bertanggungjawab

    Unsur patriotisme

    1. Bersyukur dengan wujudnya pelbagai kegiatan ekonomi di negara kita

    2. Menyedari dengan kepelbagaian industri telah meningkatkan ekonomi negara

    Pengetahuan Sedia Ada

    Murid telah mempelajari tentang ciri-ciri dan faktor-faktor yang mempengaruhicuaca dan iklim di Malaysia

    Sumber pdpBil Sumber Kuantiti1 Paparan slide 12 Lembaran peta minda 53 Sampul jawapan 54 Lembaran teka silang kata 295 Lembaran kerja 29

    Kemahiran Generik

    KP : visual-linguistik, interpersona dan naturalis

    KB : merancang, menilai, menjana idea, mengkategorikan, dan menyusunmaklumat

    KBK : membanding beza, membuat ramalan, menilai dan menghubungkait

    Teknik: koperatif dan main sambil belajar

  • 7/22/2019 Rph KT Week7 Tahun 5

    3/5

    Prosedur Pelaksanaan Elemen Pengurusan,Pembelajaran Bestari danKemahiran Generik

    Catatan, PenerapanNilai dan Sumber P&P

    Set Induksi (5 minit)

    1. Guru melakukan perkararutin dengan bertanyakankehadiran, kebersihan dankesihatan murid.

    2. Guru menutup suis kipasdan bertanyakan apa yangdirasa sekiranya suisdimatikan?

    3. Guru menutup suis lampudan bertanyakan murid

    suasana di dalam kelas?4. Guru mengaitkan jawapanmurid dengan tajuk pdp.

    KP :

    verbal-linguistik,interpersonaldan naturalis

    KB :menjana idea

    KBK :membuat ramalanmenghubungkait

    Langkah 1 (18 minit)

    1. Guru memberikanpenerangan kepada murid.- Pengaruh iklim terhadapkegiatan ekonomi

    penduduk:- pertanian- perikanan- pelancongan- pembalakan

    - kesan bencana alamkepada penduduk diMalysia:

    - banjir- angin kencang

    2. Murid dikehendaki

    membuat nota tentangpengaruh iklim terhadapkegiatan ekonomipenduduk dan kesanbencana alam kepadapenduduk Malaysia.

    3. Murid disoal secara rawakdengan menyatakan secara

    KP :Verbal-

    linguistik,interpersonal,naturalis

    KB :

    menjana idea,mengkategorikan

    KBK :Menghubung kait danmembanding beza

    Nilai :Mendengar arahan

    Sumber pdp:Paparan slide

    Unsur Patriotisme:Mensyukuri nikmatTuhan

  • 7/22/2019 Rph KT Week7 Tahun 5

    4/5

    lisan kesan bencana alamkepada pendudukdiMalaysia dan pengaruhiklim terhadap kegiatanekonomi penduduk

    Langkah 2 (17 minit)

    1 Murid diarahkan untukmembentuk lima kumpulanyang mengandungi 5 orangahli bagi setiap kumpulan.

    2 Setiap kumpulandibekalkan dengan sehelailembaran kerja dan

    sepucuk sampul surat yangmengandungi klue jawapan.

    3 Murid dikehendaki untukmelengkapkan lembarankosong dengan memilihdan melekatkan jawapanyang betul berdasarkanklue yang diberikandaripada sampul surat.

    4 Murid dan guru berbincang

    bersama hasil jawapanyang diperoleh.

    KP :verbal-linguistik, visual-ruang, interpersonal

    KB :menilai, menyusunmaklumat dan menjanaidea

    KBK :menghubung kait danmembanding beza

    Teknik: koperatif

    Nilai :bekerjasama,mendengar arahan,bertanggungjawab

    Unsur Patriotisme:

    Sumber pdp :Lembaran kerja,

    sampul jawapan

    Langkah 3 (15 minit)

    1. Murid diedarkan denganlembaran teka silang kata.

    2. Secara berpasangan, muriddikehendaki mencari

    jawapan tersembunyi

    berdasarkan ruangan tekasilang kata berkaitandengan pengaruh iklimterhadap kegiatan ekonomipenduduk di Malaysia.

    3. Jawapan tersebut ialah:- Pertanian- Perikanan

    KP :verbal-linguistik,interpersonal

    KB :menilai, menjana idea,

    menyusun maklumatKBK :Menghubung kait danmembanding beza

    Nilai: mendengararahan, bekerjasama

    Sumber pdp :Lembaran teka silangkata

  • 7/22/2019 Rph KT Week7 Tahun 5

    5/5

    -Pelancongan- Pembalakan

    4. Murid dan guru berbincangtentang jawapan yangdiperoleh dengan

    menyenaraikan jawapantersebut pada papan putih.

    Penutup (5 minit)

    1. Murid ditanya secara rawaktentang hasil pembelajaranpada hari ini.

    2. Guru membantu muridmerumuskan proses pdp.

    3. Lembaran kerja diedarkankepada murid untukdilakukan di rumah.

    KP :Verbal-linguistik,interpersonal

    KB :menilai dan menyusunmaklumat

    KBK :menghubung kait

    Nilai :Mendengar arahan

    Sumber pdp :lembaran kerja

    Refleksi :

    ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________

    ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________

    Ulasan pensyarah / guru pembimbing :

    ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________


Top Related