d2011049896 rph 4(video) 1
Post on 18-Feb-2018
264 Views
Preview:
TRANSCRIPT
7/23/2019 D2011049896 RPH 4(VIDEO) 1
http://slidepdf.com/reader/full/d2011049896-rph-4video-1 1/12
PPGPJJ SEMESTER 1 SESI 2014/2015
KPR 3974 : LATIHAN MENGAJAR 1
TAJUK
DISEDIAKAN OLEH
NAMA NO. MATRIK
AHMAD LUTFI BIN ISHAK D20111049896
PUSAT PEMBELAJARAN: UPSI
KUMPULAN : K01019(A141PJJ)
NAMA TUTOR E-LEARNING: ENCIK RIDZUAN BIN JAAFAR
TARIKH SERAH: 15 OKTOBER 2014
PEMARKAHAN
RANCANGAN MENGAJAR HARIAN
BAHASA MALAYSIA TAHUN I
MINGGU 4 (VIDEO)
7/23/2019 D2011049896 RPH 4(VIDEO) 1
http://slidepdf.com/reader/full/d2011049896-rph-4video-1 2/12
Rancangan Pelajaran Harian Bahasa Melayu Tahun Satu
Tarikh : 14 Oktober 2014
Hari : Selasa
Tahun : 1 Bestari
Masa : 8.30 – 9.00 pagi
Bilangan Murid : 21 orang
Tajuk : Kebun Datuk Anas
Standard Pembelajaran:
1.5.1 Bercerita tentang sesuatu perkara dengan tepat, sebutan yang jelas dan intonasi yang
betul menggunakan ayat tunggal.
2.3.1 Membaca kuat ayat tunggal dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.
3.5.1 Mencatat maklumat yang betul daripada pelbagai sumber.
Objektif : Pada akhir pembelajaran murid dapat:
1. Menyebut atau menyatakan nama sayur-sayuran.
2. Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.
3. Membina dan menulis perkataan dan ayat tunggal dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran dan Pembelajaran
1. Murid menjawab soalan guru.
2. Murid menyebut nama- nama sayur-sayuran dan alat pekebunan. .
3. Murid membaca perkataan dan frasa.
4. Murid memadankan kad perkataan dengan gambar.
5. Murid membina ayat tunggal berpandukan gambar .
6. Didik hibur menyanyikan lagu kebun Pak Mamat.
Elemen Merentas Kurikulum
1. Kreatif dan Inovatif : Gaya semasa menyanyikan lagu.
2. TMK : Penggunaan alat ICT
3. Keushawan : Berniaga
Bahan Bantu Mengajar
Komputer, LCD, Kad Gambar, Kad Perkataan, Lembaran Kerja.
7/23/2019 D2011049896 RPH 4(VIDEO) 1
http://slidepdf.com/reader/full/d2011049896-rph-4video-1 3/12
Sistem Bahasa : Tatabahasa ( ayat tunggal )
Kosa kata ( sayur-sayuran, penyiram, cangkul, )
Sebutan dan Intonasi ( menyanyi lagu )
Strategi : Konstruktivisme, Kontekstual, Kalaboratif.
Pendekatan/Kaedah : Induktif dan koperatif
Teknik : Soal jawab, main peranan, bercerita.
Konsep 5P : Penggabungjalinan-kemahiran membaca, bertutur,
mendengar menulis
Pengisian Kurikulum :
a) Ilmu : Pendidikan ICT ,
b) Nilai : Kesyukuran, Penghargaan, Hormat-menghormati
c) Kemahiran nilai tambah : i) Kemahiran berfikir (menjana idea, merumus
dan menghubung kait)
ii) kemahiran belajar cara belajar: Mendengar
iii) Kemahiran bahasa: Membaca, mendengar,
bertutur dan menulis
Kecergasan pelbagai : Interpersonal
Pengetahuan sedia ada
: i. Murid sudah mengenal jenis sayur-sayuran.
ii. Murid telah menguasai kemahiran membaca perkataan dan membina ayat.
Penilaian : 1. Menjawab soalan secara lisan.
2. Menjawab soalan lembaran kerja.
3. Secara pemerhatian.
7/23/2019 D2011049896 RPH 4(VIDEO) 1
http://slidepdf.com/reader/full/d2011049896-rph-4video-1 4/12
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran.
Langkah Isi pelajaran Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Catatan
Set Induksi
(4 minit)
Muzik lagu ‘Pak Mamat
ada Kebun’
Menyebut nama sayur-
sayuran dan alat pekebunan.
Kad pantun teka-teki siapa
saya.
1.Guru membunyikan
muzik lagu ‘Pak Mamat
Ada Kebun'dan
memintakan murid
mengedarkan kotak
bermaklumat.
2. Apabila muzik
dialunkan murid bermain
kotak beracun.
3. Apabila muzik
berhenti, murid yang
terdapat kotak
bermaklumat padanya
akan mencabut satu kad
maklumat tersebut dan
membacanya.
4. Murid tersebut akan
menjawab teka-teki
tersebut.
Bahan bantu
mengajar:
Muzik lagu,
kotak maklumat,
Kad pantun teka-
teki, dan kad
gambar.
Nilai:
Kerjasama
Lampiran 1
Perkembangan
Langkah 1
(5 minit)
Bercerita tentang kebun
datuk Anas.
Power Point.
1.Guru bercerita tentang
kebun Datuk Anas
dengan menggunakan
Komputer (Power Point).
2. Murid mendengar
cerita guru tentang kebun
Datuk Anas sambil
membaca perkatan atau
Bahan:
Komputer, LCD,
gambar power
point.
Nilai:
Patuh arahan
Semasa kecil berbaju
hijau,
Apabila dewasa berbaju
merah,
Bentuk saya panjang
seperti ular,
Orang sebut saya panjang
juga,
Siapa saya?
7/23/2019 D2011049896 RPH 4(VIDEO) 1
http://slidepdf.com/reader/full/d2011049896-rph-4video-1 5/12
frasa. Integrasi inovasi
yang diterapkan:
Power point
Lampiran 2
Langkah 2
(6 minit)
Kuiz melengkapkan
perkataan dan frasa tentang
nama sayur-sayuran dan
alat pekebunan .
1.Guru meminta murid
berada dalam dua
kumpulan untuk
mengadakan kuiz.
2.Murid kumpulan A
mengambil gambar dan
menggantungnya di
badan manakala murid
dari kumpulan B mencari
perkataan nama gambar
dan menggantungnya di
badan.
4. Guru meminta murid-
murid mermbaca
perkataan tersebut secara
kumpulan dan secara
kelas.
BBM:
Kad gambar
Kad perkataan
Nilai :
Kerjasama
Langkah 3
(6 minit)
Memadankan ayat dengan
gambar.
Membaca ayat.
1.Guru menayangkan
gambar aktivi di kebun
datuk Anas..
2. Murid menyatakan
aktiviti daripada gambar
tersebut.
3. Guru meminta murid
Gambar power
point, kad ayat.
Nilai:
Berkeyakinan
7/23/2019 D2011049896 RPH 4(VIDEO) 1
http://slidepdf.com/reader/full/d2011049896-rph-4video-1 6/12
mencari ayat daripada
kad ayat.
4. Murid memadankan
kad ayat dengan gambar.
5. Murid tersebut akan
datang ke hadapan kelas
untuk menunjukkan kad
ayat tersebut kepada
murid-murid yang lain.
6. Murid-murid yang lain
akan membaca kad ayat
tersebut..
Langkah 4
(7 minit)
Penilaian:
Soalan lembaran kerja.
1.Guru mengedarkan
lembaran kerja kepada
murid.
2. Murid menjawab
lembaran kerja yang
diberikan oleh guru.
3. Guru membimbing
murid-murid yang lemah
untuk menjawab.
Lembaran kerja.
Nilai:
-Berkeyakinan
-Berdisiplin
Penutup
(2 minit)
Rumusan guru tentang
pengajaran dan
pembelajaran.
1.Guru membuat
rumusan tentang aktiviti
pengajaran dan
pembelajaran.
Nilai:
- Bekerjasama
- Berkeyakinan
REFLEKSI KEKUATAN
☺ Murid- murid dapat menjawab soalan- soalan dengan betul.☺ Murid- murid seronok melakukan aktiviti.☺ Pembelajaran berpusatkan murid.
KELEMAHAN
Tidak semua murid dapat melibatkan diri dalam aktiviti kuiz kerana
kekangan masa. Tidak dapat menepati masa yang diperuntukan.
7/23/2019 D2011049896 RPH 4(VIDEO) 1
http://slidepdf.com/reader/full/d2011049896-rph-4video-1 7/12
CADANGAN PENAMBAHBAIKAN
Menambahkan masa pengajaran kepada 60 minit. .
Lampiran 1
Kad teka-teki
Semasa kecil berbaju hijau
Sudah besar berbaju merah,
Siapa saya?
Warna saya ungu,
Badan saya ada panjang dan ada bulat,
Siapa saya?
Siapa saya?
Badan saya panjang seperti
ular,
Orang panggil saya panjang
juga.
Asal saya daripada besi,
Orang guna saya untuk merumput dan
cangkul tanah,
Saya ada ulu,
Siapa saya?
Ada orang membuat batas,
Ada orang menyiram sayur-sayuran,
Ada orang membubuh baja,
Saya ada bermacam-macam-macam sayur-sayuran.
Siapa saya?
7/23/2019 D2011049896 RPH 4(VIDEO) 1
http://slidepdf.com/reader/full/d2011049896-rph-4video-1 8/12
Lampiran 2
Teks Cerita
http://www.stafaband.info/download/mp3/lagu_lagu_kebun_pak_mamat/
Ini kebun sayur datuk Anas.
Datuk Anas, Pak Amin sedang membuat batas.
Dia menggunakan cangkul untuk membuat batas.
Di kebun datuk Anas ada sayur terung, bendi, kacang panjang, cili, dan kubis.
Anas membantu datuknya menyiram sayur setiap hari.
7/23/2019 D2011049896 RPH 4(VIDEO) 1
http://slidepdf.com/reader/full/d2011049896-rph-4video-1 9/12
Kad Gambar
Lembaran kerja
7/23/2019 D2011049896 RPH 4(VIDEO) 1
http://slidepdf.com/reader/full/d2011049896-rph-4video-1 10/12
Lembaran kerja
Nama: __________________________________ Tarikh: ________________________
Tulis semula ayat di bawah berdasrkan gambar.
_________________________________________________
___________________________________________________
__________________________________________________
____________________________________________________.
____________________________________________________.
Pak Amin meratakan tanah menggunakan pencakar. Pak Amin menyiram sayur.
Pak Amin menyangkul tanah.
Mak Jah membubuh baja pada sayur.
Pak Amin memungut sayur.
7/23/2019 D2011049896 RPH 4(VIDEO) 1
http://slidepdf.com/reader/full/d2011049896-rph-4video-1 11/12
Lembaran kerja (Pengayaan)
Nama: ________________________________ Tarikh : _________________________
Bina dan tulis ayat berdasarkan perkataan atau frasa yang diberikan.
_______________________________________________.
_________________________________________________.
___________________________________________________.
____________________________________________________.
____________________________________________________.
membuat batas merata tanah memungut hasil
menyiram membubuh baja
7/23/2019 D2011049896 RPH 4(VIDEO) 1
http://slidepdf.com/reader/full/d2011049896-rph-4video-1 12/12
Lembaran kerja : Pemulihan
Nama : ___________________________________ Tarikh: ________________
Tuliskan nama sayur-sayuran dengan perkataan atau frasa yang diberikan.
terung timun cili
kacang panjang kubisbayam
top related